sobota, 28 lutego 2015

X Maraton Fotograficzny



28 lutego 2015 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej imprezie fotograficznej.

Siemianowickie Centrum Kultury oraz Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” zorganizowały jubileuszową, dziesiątą już edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego. W tym roku impreza odbyła się w SCK-Parku Tradycji, gdzie swoje prace w formie prezentacji multimedialnych przedstawili uznani fotografowie. Organizatorzy maratonu stawiają sobie za cel promocję polskich fotografów i sztuki fotograficznej. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Śląski Maraton Fotograficzny jest dziś imprezą cykliczną, w ramach której podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów.



W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:
Marcin Urbanowicz – Gliwiczanin, rocznik 89. Ukończył studia I stopnia z Politologii na Uniwersytecie Śląskim. Absolwent szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Obecnie student Fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu konkursów ogólnokrajowych i regionalnych między innymi Leica Street Photo czy Śląska Fotografia Prasowa. 


Arkadiusz Ławrywianiec – Opolanin, rocznik 67. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 jest nauczycielem w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym. 


Tomasz Wiech – z wykształcenia politolog. Ukończył też studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004 – 2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). W 2012 wydał książkę „Polska. W poszukiwaniu diamentów”.



Roman Koszowski – fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2010). Fotoreporter Gościa Niedzielnego. 

Stanisław Jakubowski – wybitny fotograf, fotoreporter. W latach 70-tych związany z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Autor licznych fotoreportaży na przykład z akcji ratowania Alojzego Piontka, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej. Laureat licznych nagród. Zdobywca I miejsca i złotego medalu World Press Photo w kategorii reportażu w 1970 roku. Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo 1970 w Hadze za fotoreportaż „Wyrwani śmierci”, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.


Karel Cudlín – urodził się 28 czerwca 1960 w Pradze. Wolny strzelec, współpracuje z wydawnictwami czeskimi i zagranicznymi. Pracował jako wykładowca na FAMU. W latach 1997-2002 był jednym z oficjalnych fotografów prezydenta Vaclava Havla. Interesuje go głównie humanistyczna fotografia dokumentalna. Więcej na jego autorskiej stronie.


Śląski Maraton Fotograficzny to z całą pewnością jedno z tych wydarzeń, na którym nie może zabraknąć żadnego miłośnika fotografii. Nie zabrakło i nas… :)
Największe uznanie zyskała prezentacja Stanisława Jakubowskiego (i nic dziwnego!)

Brak komentarzy: