czwartek, 1 listopada 2012

Wystawa Joanny Kawoń i Roberta Garstki


W dniu 13 listopada 2012 r. o godz.17.00 w Sosnowieckim Centrum Edukacji Młodzieży KANA odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Kawoń (SMF) i Roberta Garstki pt."Cisza w kamieniu zaklęta".
Robert Garstka - Fotograf, dziennikarz, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii.
Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy, oraz albumów fotograficznych Dom wieczności i Przydrożni świadkowie wiary. Współpracownik pisma Nowe Zagłębie i Fabryka Sielsia.
Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański oraz Stowarzyszenia Via Arte. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Oddział Katowice.
Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie.

O wystawie:
"Prezentowane zdjęcia to zaledwie ułamek zdjęć wykonanych wciągu kilku lat na terenie naszego województwa. Cmentarze żydowskie to jeden z nielicznych śladów jaki pozostał po kulturze która odeszła wraz z wybuchem II wojny światowej. Każdy kirkut jest inny i posiada swój niepowtarzalny klimat, różny jest również ich stan zachowania. Są kirkuty położone w centrum miasta, na ich obrzeżach czy też w niewielkich miejscowościach. Są zupełnie zapomniane i opuszczone i te odwiedzane często. Mimo upływu lat nadal trwają przypominając nie tak odległe czasy"

Joanna Kawoń - mieszkanka Sosnowca, ur. w 1977 r., absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, z zawodu rzeczoznawca majątkowy i pośrednik w obrocie nieruchomościami. Fotografią zajmuje się od kilku lat, od 2010 r. członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu

O wystawie:
"W starych nekropoliach urzekła mnie magia spokoju, którego nikt nie śmie zakłócać, klimat tajemniczości oraz historia zamknięta w marmurze lub starych drewnianych krzyżach schowanych w opiece wysokich traw spowitych mgłą i poranną rosą. Każde z tych miejsc ma swoją opowieść, której szept słychać jedynie w ciszy.
Na fotografiach objętych wystawą przedstawiam fragmenty kilku nekropolii położonych na terenie Sosnowca. Na cmentarzach tych znaleźć można ślady ponad stuletniej historii, będące dowodem wydarzeń historycznych tego regionu, życia jego mieszkańców, ich religii, zawodów, jakie wykonywali, ciągłości pokoleń rodzinnych.
Niestety pochodzenia i historii wielu z nich nie poznamy z powodu upływu czasu i braku dbałości o nie. Fotografie powstały w latach 2010 – 2012"







Brak komentarzy: